BUČJE 2024. Obilježeno sjećanje na logoraše koncentracijskog logora

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


U Bučju je kod spomen obilježja u nedjelju, 22. rujna obilježeno sjećanje na sve smrtno stradale i nestale zarobljenike zloglasnog koncentracijskog logora „Bučje“. Komemoraciju povodom 33. obljetnice razmjene zatočenika organizirala je Udruga logoraša srpskog koncentracijskog logora „Bučje“ Požeško-slavonske županije i Grada Pakraca – prenosi Pakrački list.

Na Bučju su se ovom prilikom okupili stradalnici i zatočenici logora, zatim članovi obitelji zatočenih, nestalih i poginulih civila i hrvatskih branitelja te predstavnici braniteljskih udruga. Ispred Ministarstva hrvatskih branitelja, okupljanju je prisustvovala Gordana Jambrešić, voditeljica službe za obradu i identifikaciju posmrtnih ostataka te pogrebnu skrb iz Uprave za zatočene i nestale. U ime županije, prisutan je bio Ferdinand Troha, zamjenik županice Požeško-slavonske županije. Protokolarni dio uveličali su članovi Požeške gradske straže i članovi KUD-a Bektež.

Zloglasni logor Bučje prvi je agresorski logor u Domovinskom ratu, ustanovljen u kolovozu 1991. godine. U tom je razdoblju kroz logor prošlo više od 300 ljudi, od kojih je dio u međuvremenu razmijenjen, dio proveden u daljnje kazamate i logore, Staru Gradišku i Manjaču, a dijelu se gubi svaki trag. Tako i danas, 33 godine kasnije, ostaci 23 ljudi nikada nisu pronađeni te se oni još uvijek vode kao nestali.

„Ovdje je Hrvatska nastala“

Nakon odavanja počasti polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća, skupu se obratila Ivana Rihter, predsjednica Udruge logoraša. „Naspram svih počinjenih ratnih zločina nad zarobljenim hrvatskim braniteljima, civilima, ženama, starcima i djeci, držanju u nehumanim, neljudskim uvjetima, preživjeli su se uz pomoć Boga vratili svojim obiteljima. Najmlađi logoraš bio je dijete s tek napunjene četiri godine. Ne želimo se puno doticati tih tužnih, teških dana, ali moramo podsjetiti javnost na sva zlodjela počinjena u ime velikosrpske politike“, istaknula je Rihter, nakon čega je izrecitirala dirljivu pjesmu „Moj tata“, koju je posvetila svom ocu.

 „Ovo je mjesto boli, mjesto stradanja. Ovdje je svirepost stanovala. Ovdje se gazilo osnovno ljudsko dostojanstvo. Ovdje se napadalo sve što je hrvatsko. Ovdje je Hrvatska nastala, ova zemlja po kojoj gazimo i moramo, osobito na ovom mjestu, biti svjesni kako hodamo, da ne hodamo maleni ispod zvijezda, nego da budemo dostojni gaziti po ovoj zemlji, na ovom svetom tlu“, rekao je zamjenik županice Troha, nakon čega je apelirao na sve one koji imaju saznanja o nestalima da kažu obiteljima gdje su njihovi najbliži, kako bi se mogli dostojanstveno sahraniti.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)