9. Međunarodna konferencija Vallis Aurea: Naglasak na održivom razvoju, inovacijama i turizmu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi domaćin je 9. Međunarodne znanstvene konferencije Vallis Aurea. Iza organizacije, uz požeški fakultet, stoje i Fakultet turizma iz Brežica te Fakultet ekonomije iz Užgoroda, a u ovogodišnjem devetom izdanju konferencija je okupila više od stotinu autora koji su pripremili 34 teme s naglaskom na održivi razvoj, inovacije i turizam – prenosi Požeško-slavonska županija.

Već tradicionalno, znanstveni događaj je prilika za razmjenu znanja i iskustava i stjecanje novih uvida kroz predavanja i diskusije s domaćim i međunarodnim stručnjacima, naglasio je prodekan za znanost i međunarodnu suradnju Fakulteta turizma i ruralnog razvoja, Marko Šostar.

– Konferencija djeluje od 2008. godine, svake druge godine i od tada smo imali dobre rezultate te smo postali međunarodno prepoznatljivi. Između ostalog, u zbornicima radova naših konferencija objavljeno je ukupno 921 rad, na kojima je sudjelovalo više od 700 autora od kojih je čak trećina autora izvan Republike Hrvatske. U znanstvenim i recenzentskim odborima imamo predstavnike iz 28 zemalja, obuhvaćamo gotovo sve kontinente na svijetu osim Antarktike i Australije, ali pokušat ćemo do iduće konferencije pokriti i ostala područja. Naša je konferencija uvijek umrežavala ljude iz znanosti, akademske zajednice, poslovnog sektora, privatnog sektora i nevladinih organizacija, a i svih onih koji služe nama kako bi povećali konkurentnost turizma Požeško-slavonske županije i Republike Hrvatske – rekao je Šostar.

Poželjevši svim sudionicima dobrodošlicu u Požeško-slavonsku županiju, međunarodnu konferenciju otvorila je županica Antonija Jozić.

– Požeško-slavonska županija posljednjih nekoliko godina radi, možda male, ali značajne korake vezane za turizam. Jedan od tih velikih koraka je zasigurno i uspostava Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi, ali i svi drugi koraci koje čine privatni poduzetnici i javni sektor, kako bi u funkciju turizma i razvoja selektivnih oblika turizma stavili sve potencijale koje imamo. U našoj županiji se kovao prvi hrvatski novac, u našoj županiji su ostatci Panonskog mora, dom je Lipicanaca, čije je umijeće uzgoja upisano na UNESCO listu nematerijalne kulturne baštine, tu je i dom bećarca koji je također na UNESCO listi. Naša županija obiluje kulturnim i prirodnim bogatstvima, očuvanom prirodom, zaštićenim krajobrazima, Parkom prirode Papuk i svim velikim potencijalima koji mogu pridonijeti razvoju gospodarstva, govoreći o turizmu. Izuzetno me veseli da je tema današnje konferencije upravo održivi razvoj i inovacije te da ćete vi kroz svoje radove pridonijeti novim znanstvenim postignućima. Nadam se da će neki od tih radova biti i u fokusu mojih kolega, koji rade na razvoju gospodarstva Požeško-slavonske županije – rekla je Jozić.

Uz ostale sudionike, konferenciju su dolaskom podržali dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja Borislav Miličević, prorektor za međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta u Osijeku Robert Raponja koji je održao predavanje na temu održivosti kulturnog turizma, prodekanica Fakulteta za turizam iz Brežica Tina Šegota koja je govorila o djeci i (ne)prijateljskim turističkim destinacijama, direktorica sektora za poljoprivredu Hrvatske gospodarske komore Jelena Đugum, predstavnica suorganizatora Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti Snježana Jakobović te ravnatelj Uprave za financije i informacijsko-telekomunikacijske sustave Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Davor Huška.

Foto: rva.hr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)