Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije: „Istina ste koja je uklesana u temelje Republike Hrvatske“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


Obilježavanje Dana hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije i 33. obljetnice oslobođenja vojarne u Požegi započelo je odavanjem počasti svim poginulim, umrlim i nestalim hrvatskim braniteljima.

Kod spomen obilježja na Trgu 123. brigade HV počast su odali predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja, državni tajnik Darko Nekić, izaslanik ministra obrane umirovljeni general-bojnik Željko Živanović, izaslanstvo Požeško-slavonske županije na čelu sa županicom Antonijom Jozić, izaslanstvo Grada Požege na čelu s gradonačelnikom i saborskim zastupnikom Željkom Glavićem, čelnici gradova i općina Požeško-slavonske županije, predstavnici Hrvatske vojske i policije te predstavnici političkih stranki – prenosi Požeško-slavonska županija.

U sjećanje na slavni događaj 17. rujna 1991. godine kada je oslobođena današnja vojarna 123. brigade HV u Požegi, formiran je mimohod do vojarne, gdje je nastavljen prigodan program. Uz zahvalu svim sudionicima slavnog oslobađanja, uvodno je pozdrav upućen umirovljenom generalu Miljenku Crnjcu.

Zapovjednik Središta za obuku i doktrinu logistike i zapovjednik vojarne 123. brigade Hrvatske vojske Požega brigadir Mile Valentić istaknuo je kako postrojbe koje su danas smještene u vojarni daju značajan doprinos Oružanim snagama Republike Hrvatske, a samim time i sigurnosti svih građana.

– Ima li što časnije nego služiti Domovini? Upravo ste vi hrvatski branitelji to dokazali u Domovinskom ratu. Moramo se prisjetiti tih vremena ponosa, želje, volje za stvaranjem samostalne Republike Hrvatske i na kraju smo u tome i uspjeli – rekao je Valentić.

Predsjednik Županijske podružnice UHDDR i voditelj Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije i Grada Požege Tomica Galović kazao je kako je izuzetno ponosan što na obilježavanju uz hrvatske branitelje stoje njihovi nasljednici, ročnice i ročnici, koji su još jedna potvrda da 123. brigada HV ide dalje.

– Drago mi je ovdje vidjeti i mlade ljude, srednjoškolce koji su se odazvali kako bi odali počast hrvatskim braniteljima koji smo na današnji dan ušli u ovu vojarnu i svim sugrađanima osigurali miran san. Otklonili smo najveću opasnost za naše sugrađane, stoga se zahvaljujem i svim sugrađanima koji su se danas odazvali Danu hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije – rekao je Galović.

U ime Kluba visokih časnika i generala obratio se predsjednik, umirovljeni brigadir Željko Kalić. Naglasio je da je devedesetih godina mali broj ljudi imao hrabrosti, volje i mudrosti stati na pravu stranu povijesti i riskirati sve što su imali. 

– Domovinski rat je započeo upravo u našoj županiji, u Pakracu 1. ožujka 1991. godine. Krvave borbe su se tamo vodile, kao i u Lipiku, problem s četnicima i pobunjenim Srbima imali smo i na zapadnom dijelu Požeštine. Ta događanja nisu bila bezazlena, već opasna, pogibeljna, imali smo žrtve, a u isto vrijeme nismo imali opremu i ljude da se kvalitetno branimo i borimo. Osvajanjem kasarne u Požegi 17. rujna 1991. godine došli smo u posjed veće količine naoružanja i opreme. Moram napomenuti, a to znate i vi koji ste sudjelovali, da oficiri JNA nisu dragovoljno predali ovu vojarnu, već su kroz pregovore i vojni pritisak naših snaga morali predati – rekao je Kalić, istaknuvši da je oslobođenje vojarne bio važan događaj za oslobođenje čitave Požeštine i sudjelovanje hrvatskih branitelja na drugim ratištima u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Čestitke povodom Dana hrvatskih branitelja Požeško-slavonske uputio je i saborski zastupnik i gradonačelnik Grada Požege Željko Glavić.

– Ove godine vraćamo se 33 godine unatrag sa sjećanjem na one dane kada se ovdje zapravo vodila ključna bitka hoće li Požega biti razrušena, hoće li biti žrtava ili će se ostatak JNA riješiti mirnim putem. Završilo je najbolje što je moglo, oni su otišli, mi smo ostali i evo 33 godine nakon toga možemo s ponosom reći da će taj dan biti duboko urezan u povijest Grada Požege i Požeško-slavonske županije. Osobno su mi sjećanja na te dane velika privilegija, uvijek je lijepo znati da si tu negdje bio, s tim sjećanjem živim, a nadam se da će s tim sjećanjem živjeti brojne generacije iza nas, da ćemo obilježavanjem ovakvih obljetnica prenijeti mladima jer ti dani se doista ne bi smjeli zaboraviti – rekao je Glavić.

Požeško-slavonska županica Antonija Jozić pozvala je sve hrvatske branitelje da u zajedništvu, srca punih ponosa slave Dan hrvatskih branitelja Požeško-slavonske županije i 33. obljetnicu povijesnog trenutka za grad Požegu, Požeštinu, ali i cijelu zapadnu Slavoniju.  Istaknula je kako je obveza starijih generacija pričati djeci o herojima Domovinskoga rata i slobodi koja je skupo plaćena.

– Iako sam u tim slavnim i ponosnim danima bila dijete, dobro se sjećam kada su se kućom prolamali sreća i ponos u trenucima u kojima su s ratišta dolazile sretne vijesti, ali sjećam se i kada je vladala tišina, kada se nisu mogle pronaći riječi jer su na ratištima gašeni životi naših bližnjih, naših sinova, očeva i djedova. Upravo zbog tih trenutaka, kada je sudbina onih koji su ljubili Hrvatsku izazivala tišinu prožetu jecajima u brojnim domovima, s ovog mjesta moram poručiti da su hrvatski branitelji sinonim za istinu, istinu koja je vječna i koju nikakvo iskrivljavanje povijesti ne može izbrisati. Svjedoci smo da se u današnjim vremenima nečasnim činovima pokušava baciti sjena na Domovinski rat i žrtvu hrvatskih branitelja, ali tu priču nećemo dozvoliti. Vi ste istina koja je uklesana u temelje Republike Hrvatske. Sloboda koju mi danas uživamo nije darovana – rekla je Jozić.

Uz čestitke hrvatskim braniteljima, izaslanik potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja, državni tajnik Darko Nekić, kazao je kako je u planu uspostava mreže braniteljskih centara, a prvi će biti uspostavljen upravo u Pakracu, gradu u kojem je započeo Domovinski rat.

– Potaknuo me brigadir Kalić u svom izlaganju kada je spomenuo da neki dovode u pitanje braniteljske mirovine i postojanje Ministarstva hrvatskih branitelja. S ovoga mjesta poručujem upravo suprotno. Ministarstvo hrvatskih branitelja nikada nije bilo potrebnije nego danas. Vi ste u rat išli s 20, 30 godina, a danas su hrvatski branitelji u pedesetim, šezdesetim, neki u sedamdesetim godinama. Različiti poboli vas ugrožavaju i danas je bitno, ne samo kroz sistematske preglede, nego i kroz institucije pružiti pomoć hrvatskim braniteljima, a to su i četiri Veteranska centra koja su jako dobro posjećena i pozivam vas da odete u njih na oporavak. Ono što mogu najaviti je prvi braniteljski centar u Pakracu s kojim će se uskoro krenuti u realizaciju, koji će se brinuti za sve hrvatske branitelje koji su nažalost ostali sami, bolesni i kojima treba institucionalna pomoć – rekao je Nekić.

Kao svjedok tih događaja i kao aktivni sudionik, izaslanik ministra obrane umirovljeni general-bojnik Željko Živanović istaknuo je kako je i danas, kao i devedesetih godina, čovjek u središtu svega.

– Kada se sjetimo događaja iz tih vremena i danas su nam pred očima naši dragi prijatelji, susjedi, susjede, članovi obitelji koje smo tih dana susretali, ali ne smijemo zaboraviti ni sve one čijih se imena u ovome trenutku ne možemo sjetiti, a koji su bili ratni sudionici tih događaja. Jedino što smo sigurni je da su svi naši prijatelji koji su imali snage i hrabrosti suprotstaviti se agresiji na Republiku Hrvatsku temeljni dio naših uspomena, naših života i naše imovine. Živjet će dok je naših sjećanja i dok je nevjerojatne snage koja je u tim vremenima našla volju da brani i koja je obranila Republiku Hrvatsku. Ta žrtva je dokaz kako našu slobodu i pobjedu nitko nije darovao. Imajući u vidu teško plaćenu slobodu, Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane čine iznimne napore kako bi osnažili naše obrambene sposobnosti kako nam se devedesete godine ne bi ponovile. Svakodnevno ulažemo napore u opremanje i modernizaciju Hrvatske vojske i poboljšanje materijalnih prava hrvatskih vojnika – rekao je Živanović.

Nakon prigodnog programa uslijedila je sveta misa u vojnoj kapelici svetog Ivana Krstitelja za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)