Tvrtka Tekija d.o.o. iz Požege obilježila je šest desetljeća postojanja i opskrbe stanovništva s pitkom vodom i odvodnjom. Glavni projekt vodovoda u gradu Požegi završen je 1963./64. godine. S ciljem izgradnje vodovoda osnovan je gradski vodovod – “Vodovod i kanalizacija” koji djeluje od 1964. godine. Izgradnja vodovoda započela je 1. ožujka 1964. Godine i već u prve dvije godine izgradnje izgrađeno je 12 km cjevovoda i crpilište pa je već krajem 1964. godine dio grada dobio vodu.
Na svečanosti kojom je obilježena visoka obljetnica bili su izaslanica predsjednika Vlade RH ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, zamjenik generalnog direktora Hrvatskih voda Damir Vukmirić, voditelj Sektora korištenja voda u Hrvatskim vodama Đino Zmijarević, voditeljica Sektora za projekte sufinanciranje sredstvima Europske unije u Hrvatskim vodama Ivana Bašić, voditelj Vodnogospodarskog odjela za srednju i donju Savu Ivan Roksandić, požeško-slavonska županica Antonija Jozić i njen zamjenik Ferdinand Troha, zamjenik gradonačelnika Požege Borislav Miličević te gradonačelnice, gradonačelnici, zamjenici i načelnici gradova i općina, predstavnici Županijske gospodarske komore, predstavnici kulturnog, društvenog, vjerskog i političkog života te radnici i umirovljenici Tekije.
Anto Bekić, direktor Tekije d.o.o. ukratko je opisao povijesti i razvoj tvrtke od samih početaka. Naglasio je kako je iznimno važna aktivnost uspostava geoinformacijskog sustava vodoopskrbe i odvodnje koja je značajno doprinijela efikasnosti rada i smanjenju gubitaka vode. U zadnjih pet godina ugrađuju se vodomjeri s mogućnosti daljinskog očitavanja i s većom točnosti mjerenja te je do sada ugrađeno oko 7200 tzv. “pametnih” vodomjera. Sva ulaganja i modernizacija vodoopskrbnog sustava polučila su smanjenje gubitaka vode s početnih cca 40 posto na sadašnjih ispod 35 posto. Cilj je u idućih četiri godine smanjiti gubitke ispod 30 posto, čime bi se svrstali među najuspješnije vodovode u Republici Hrvatskoj.
Opskrba stanovništva vodom iz vodovoda seže još u 18. stoljeće kada su keramički vodovodi sa Sokolovca, Velikog kamena i Kapavca dovodili vodu u grad. Ipak, novija povijest bilježi godinu 1964 kao početnu u razvoju vodovoda i odvodnje na području Požeštine kada je osnovna gradski vodovod “Vodovod i kanalizacija”, a potom, sljedeći zahtjeve vremena i društvenih okolnosti nastaje i Tekija d.o.o. kakvu znamo danas. O povijesti vodovoda i odvodnje u Požeštini, ali i recentnim projektima koji će ovu usluge unaprijediti za budućnost, na svečanosti je govorio direktor Tekije d.o.o. Anto Bekić.
Na vodovodnu mrežu danas je priključeno ukupno 19. 500 korisnika što je 96 posto stanovnika Požeštine i godišnje potroše oko 2 milijuna i 215 tisuća kubika vode. Regionalni vodoopskrbni sustav Požeštine čine tri crpilišta, dva izvorišta i jedan površinski zahvat, cjevovodi ukupne dužine oko 730 kilometara, vodospreme, precrpne stanice i drugo, Uz regionalni, postoji nekoliko i malih samostalnih sustava koji su dugoročno planirani kao dio regionalnog sustava. Sustav javne vodoopskrbe od 1977 godine je pod 24-satnim daljinskim nadzorom i upravljanjem i praćenjem brojnih vitalnih podataka. Velika pozornost pridaje se i zdravstvenoj ispravnosti vode koju svakodnevno kontrolira Tekija u vlastitoj režiji, ali i županijski Zavod za javno zdravstvo, dok monitoring kvalitete vode s crpilišta i izvorišta obavlja Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Od 2014. godine krenula su i povijesna ulaganja u vodoopskrbni sustav, a zasigurno najznačajniji projekt u posljednjih desetak godina je Aglomeracija Požega u sklopu koje je izgrađen vodovod Velika – Požega i demand zone ukupne vrijednosti 3,4 milijuna eura. Ovo je kapitalni projekt koji je završen i pušten u funkciju 2021. godine. U tijeku je značajan projekt izgradnje magistralnog i opskrbnog vodovoda Požega – Pleternica koji se financira sredstvima Nacionalnog plana za oporavak i otpornost, vrijednost je 1,6 milijun eura, a završetak je planiran do kraja iduće godine. Kroz isti program gradi se vodovod Šumanovac – Bjeliševac- Cerovac- Granje- Podgorje – Bešinci i Doljanovci. Modernizacija sustava mjerenja i očitanja potrošnje vode vrijedan je projekt pokrenut 2019. godine i do sad je ugrađeno oko 7200 suvremenih vodomjera što je oko 40 posto od ukupnog broja, a daljinskim će se očitanje značajno pridonijeti točnijem očitanju isporučene vode te smanjenju gubitaka u sustavu. U planu je uspostava crpilišta Striježevica koje će svojom izdašnošću značajno pridonijeti sigurnijoj vodoopskrbi.
Tekija d.o.o obavlja i djelatnost javne odvodnje na području Požeštine, a sustav se sastoji od oko 370 kilometara kanalizacije mreže i devet uređaja za pročišćavanje otpadnih voda koji godine iz gotovo 14 tisuća priključaka prikupe oko 1,6 milijuna kubika otpadne vode. Na području Požeštine izgradnja kanalizacijskih sustava i uređaja za pročišćavanje daleko zaostaje za izgradnjom vodoopskrbnih sustava. Samo 50 posto domaćinstava priključeno je na sustave odvodnje zbog čega se u posljednjih desetak godina pojačano radi na izgradnji sustava javne odvodnje. Odvodnja otpadnih voda riješena je u Požegi, Pleternici, Kutjevu, Velikoj, Kaptolu, Jakšiću i Brestovcu, a uskoro će biti riješena i u Čaglinu budući da je izgradnja tamošnjeg uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u završnoj fazi.
Prigodnim riječima visoku obljetnicu čestitali su ministrica Vučković, zamjenik županice Ferdinand Troha, zamjenik gradonačelnika Borislav Miličević te direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković. izaslanica predsjednika Vlade RH i ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković čestitala je visoku obljetnicu te podsjetila da ukupna vrijednost projekata podržanih od strane Vlade RH u proteklih osam godina na području ove županija iznosi gotovo 160 milijuna eura, pri čemu je državna podrška oko 110 milijuna eura.
“Uvijek se u požeškom kraju, na području Požeško-slavonske županije projektiralo, razmišljalo i mislilo o budućnosti i na kraju su se iskoristile šanse koje je pružio ulazaka Hrvatske u Europsku uniju i isto tako šansu koju je pružila Vlada RH, a to je da se putem aglomeracija naprave veliki iskoraci. To je uspješno učinila Požeško-slavonska županija, Grad Požega i Tekija, kao i sve susjedne općine jer se rezultat vidi. Tekija upravlja praktično s više od 80 milijuna eura tekućih poslova i projekata koji se grade, što je sigurno nezabilježeno u dosadašnjoj povijesti,” rekao je Đuroković.