Đački dom i Obrtnička škola proveli projekt “Bee kind to nature”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


Povodom Svjetskog dana pčela realiziran je zajednički projekt Đačkog doma i Obrtničke škole, koji su osmislile i provele profesorice Katarina Bajt i Štefanija Drežnjak, s ciljem promicanja važnosti pčela za okoliš te poticanja održivosti, kreativnosti i timskog rada među učenicima.
U projektu su sudjelovali učenici Obrtničke i Poljoprivredno-prehrambene škole smješteni u Đačkom domu, kao i djelatnici doma i škole, koji su aktivno doprinijeli provedbi aktivnosti. Projekt se sastojao od tri povezane cjeline: izrade modne kreacije, uređenja eko vrta i izrade eko svijeća.
Učenice Obrtničke škole uz mentorstvo profesorice Katarine Bajt, osmislile su i izradile modnu kreaciju inspiriranu pčelama. Modna kreacija priča priču o pčeli zarobljenoj u zagađenom okolišu, pri čemu krila simboliziraju kontrast između zagađene i čiste prirode. Crno krilo predstavlja prirodu koja odumire, gušeći se u plastici, dok bijelo krilo prikazuje kakva je priroda nekad bila i kakva bi trebala biti. Haljina je izrađena od američkog satena, saćas-papira koji simbolizira košnicu, te recikliranih materijala za izradu krila. Time su spojene estetika, ekologija i snažna poruka o potrebi očuvanja okoliša.

Učenici Đačkog doma također su obnovili postojeći aromaterapijski vrt, nastao kroz projekt Sunčana strana Đačkog doma. Cilj obnove bio je stvoriti održivi i edukativni prostor koji potiče bioraznolikost. Zasađene su biljke poput bosiljka, lavande, mente i drugog aromatičnog bilja korisnog za pčele i oprašivače, čime je vrt postao vrijedan doprinos i prirodi i svakodnevnom životu učenika. Posebno se ističe drvena košnica koju su za ovu prigodu izradili učenici stolarske radionice Obrtničke škole.

Posebnu vrijednost prostoru daje pametna klupa postavljena ovog proljeća, koja omogućuje učenicima odmor na otvorenom uz mogućnost punjenja mobilnih uređaja i pristup internetu – spajajući tako ekologiju s tehnologijom.
Treća aktivnost bila je izrada ekoloških svijeća od bijelog pčelinjeg voska. Svijeće su učenici ručno izrađivali, a one će biti donirane u humanitarne svrhe, čime je projekt dobio i svoju socijalnu dimenziju.
Zahvaljujući zajedničkom radu učenika, profesorica i djelatnika, ovaj je projekt uspješno spojio obrazovne sadržaje, kreativno izražavanje, ekološku svijest i društvenu odgovornost, ostavljajući trajan trag u prostoru, zajednici i iskustvima svih sudionika.

Tekst i foto: Štefanija Drežnjak

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)