Antonija Jozić, sadašnja i buduća županica Požeško-slavonske županije, osvrnula se na proteklo razdoblje, kao i na sljedeći mandat u kojemu planira značajne projekte. Poznata je kao osoba izvrsnih organizacijskih sposobnosti, visoke radne etike, ali i kao žena sa znatnom dozom socijalne osjetljivosti pa ne treba čuditi što joj građani uoči nadolazećih izbora 18. svibnja ukazuju veliko povjerenje.
Pred građane je izašla uz slogan „Prva, prava i vaša!“ – snažnu poruku koja sažima njenu ulogu i vrijednosti koje predstavlja. Kao prva županica u 815 godina dugoj povijesti Požeško-slavonske županije, dokazala je kako je prava osoba za ovu odgovornu dužnost, a kroz otvorenost, predanost i bliskost s ljudima pokazuje kako je uistinu – vaša, županica svih žitelja Požeško-slavonske županije.
Zašto tražite još jedan mandat, što još možete ponuditi Požeško-slavonskoj županiji i njenim stanovnicima? S čim ste zadovoljni u dosadašnjem mandatu?
Stanovnicima Požeško-slavonske županije nudim isto što sam ponudila i prije četiri godine, predanost i posvećenost poslu, svoje znanje i iskustvo koje je dodatno obogaćeno u protekle četiri godine jer sam imala ogromnu priliku na jednoj višoj razini, u direktnom kontaktu s Vladom Republike Hrvatske, ostvarivati sve ključne projekte za razvoj naše županije, svih naših gradova i općina. Iza nas je puno realiziranih projekata i brojni započeti te smatram kako će nam na temelju toga birači dati povjerenje za još jedan mandat. Samo u prethodne četiri godine na području naše županije odobreno je za financiranje 14 dječjih vrtića, u obrazovanje je uloženo preko 17 milijuna eura, a u Požegi je uspostavljen Fakultet turizma i ruralnog razvoja čime je Požega postala sveučilišni grad. Dovršen je cijeli niz infrastrukturnih projekata, prometnica, vodnokomunalnih građevina, a otvorena je i nova zgrada Zavoda za hitnu medicinu Požeško-slavonske županije u Požegi. U pet osnovnih škola kojima smo osnivač provodi se pilot projekt cjelodnevne škole u okviru kojeg djeca imaju dva besplatna topla obroka i čitav niz izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti koje su za djecu besplatne. Obnovljena je i dograđena Poljoprivredno-prehrambena škola i uspostavljan centar kompetentnosti Panonika. Promijenili smo sustav stipendiranja i značajno povećali iznose stipendija koje su sad u visini od 150 eura pa do 400 eura mjesečno za buduće liječnike. Uveli smo i naknade za novorođenu djecu te potpore za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji. Iza nas su i četiri uistinu dinamične godine, godine u kojima smo poboljšavali okvire institucionalnog rada Požeško-slavonske županije s posebnim naglaskom na digitalno poslovanje i ubrzavanje procesa. A ispred nas su ulaganja u poduzetničku infrastrukturu, novih sedam sportskih dvorana i kabineta, uspostava jednosmjenske nastave u svim školama u županiji, izgradnja nove zgrade Doma zdravlja u Lipiku, a u planu je i nova zgrada u Požegi. Gradit ćemo i Centar za palijativnu skrb, a u okviru sveobuhvatne zdravstvene reforme u okviru Doma zdravlja uspostavljamo dispanzere za ranu intervenciju koji će biti nadograđeni u centar za rehabilitaciju.
Spomenuli ste Vladu Republike Hrvatske, koliko vam je važna vertikala vlasti prema Zagrebu?
Izuzetno je važna jer samo zajedničkim snagama možemo ostvarivati zacrtane politike. No, ja bih ovdje spomenula da je za razvoj naše županije izuzetno važna i vertikala prema našim gradovima i općinama pa do mjesnih odbora. Bila sam gradonačelnica i jako dobro znam kako se na tim razinama trebaju komunicirati prioriteti jer naši sugrađani najbolje znaju što im je u kojem naselju važno i potrebno.
A s čim niste zadovoljni, što nije bilo dobro tijekom Vašeg prvog mandata?
Najveći problem se tijekom protekle četiri godine pokazao prilikom izvođenja radova na projektima jer se građevinska operativa nosila sa svojim problemima i nije stizala uvijek na vrijeme izvesti sve što je planirano i ugovoreno. Neki projekti su dosta kasnili, a nedostatak radne snage, problemi u opskrbi materijalima uzimali su svoj danak. No, na sreću, i u građevinskom sektoru došlo je u posljednje vrijeme do stabilizacije pa očekujem da će tijekom sljedećeg mandata, prilikom realizacije budućih projekata, ovakvi problemi postati rijetkost.
Što je s prometnom povezanošću Požege i požeškog kraja? Kako ju poboljšati?
Upravo je prije nekoliko dana potpisan ugovor za radove na izgradnji brze ceste Brestovac Požeški-čvorište Godinjak. Dionica je to koja će spojiti Požegu i Požeško-slavonsku županiju s autocestom A3 i koja će uvelike približiti našu županiju glavnom gradu, ali i ostatku Europe. Kako sam istaknula prilikom potpisivanja ugovora, dugi niz godina, više od dva desetljeća, priča o toj brzoj cesti bila je više od projekta – bila je želja, ali često, tema praćena skepsom. Mnogi su ju nazivali urbanim mitom, nečim što se uvijek odgađa i nikada ne ostvaruje. Upravo zato, potpis ugovora kojemu smo svjedočili ima veliku težinu.
Koliko je to veliki i zahtjevan projekt najbolje govori podatak kako je riječ o ugovoru vrijednom 160 milijuna eura, što je drugi najveći ugovor koji su Hrvatske ceste potpisale. Dakle, veći od njega bila je samo izgradnja Pelješkog mosta. Uostalom, i izvođač je isti, ovu brzu cestu gradit će kineska tvrtka, ista ona koja je gradila i Pelješki most. Ujedno, u planu je i brza cesta Pleternica-Požega, obilaznica Požege te obilaznica Pakraca i Lipika. Izgradnjom ovih prometnica zaokružuje se cestovna infrastruktura županije u jednu funkcionalnu cjelinu.
Koliko su te prometnice važne za razvoj gospodarstva?
Bolja prometna povezanost znači brži, efikasniji i jeftiniji transport naših proizvoda prema domaćim i inozemnim tržištima, a naši poljoprivrednici, naši obrtnici, naši poduzetnici – svi će imati značajniju konkurentsku prednost. Govoreći o novim prometnicama napominjem kako su na trasi tih budućih prometnica već formirane poduzetničke zone, a ono što je posebno važno naglasiti je kako se izgradnjom obilaznice Požege ostvaruju preduvjeti za formiranje nove gospodarske zone na sjevernom dijelu grada Požege. To ćemo ostvariti u zajedništvu i suradnji s Gradom i budućim gradonačelnikom Borislavom Miličevićem. Kada već govorimo o gospodarstvu važno je za napomenuti kako je u protekle četiri godine otvoreno gotovo 1200 novih radnih mjesta, a broj obrta i poduzeća povećan za 30 posto što je dobar pokazatelj kako naše lokalno gospodarstvo jača i raste.
A poljoprivrednici? Kako pomoći njima?
Poljoprivreda je posebna priča, uostalom Požeška dolina je i poznata kao Zlatna dolina – Vallis Aurea. Mi se našim poljoprivrednicima ponosimo, ali treba im osigurati preduvjete kako bi bili konkurentni na europskom tržištu. Upravo zbog toga započinjemo s izgradnjom hladnjače za voće i povrće u Požegi. Za ovu investiciju već je, iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, osigurano bespovratnih 10 milijuna eura. Laički rečeno, taj projekt je važan kako bi poljoprivrednici mogli svoje proizvode prodavati u trenutku kada za njih mogu postići najveću cijenu, a ne onda kada moraju. Druga faza, bit će izgradnja Poljoprivrednog inkubatora s pilot postrojenjem za proizvodnju i preradu, prodajno-izložbenim prostorom, edukacijskim dvoranama te uredskim i proizvodno-prerađivačkim prostorima za najam. Ono što je također vrlo važno su sustavi navodnjavanja, a ponosna sam što smo uspjeli revitalizirati projekt Sustava navodnjavanja „Orljava-Londža“.
Uz to, neprestano ulažemo u razvoj obrazovanja budućih poljoprivrednika, pokrenut je, već spomenuti, Regionalni centar kompetentnosti Panonika, a u sklopu kojega ćemo ponuditi niz programa cjeloživotnog učenja za sve generacije.
Što planirate učiniti za poboljšanje kvalitete života starijih osoba?
Uistinu sam ponosna što sam tijekom svog prvog mandata kao županica Požeško-slavonske županije upoznala brojne pripadnike zlatne dobi iz cijele županije, koji su aktivni u svojim maticama i u nizu udruga. Iz tih susreta i razgovora s njima kreiramo smjernice svog djelovanja. Ove godine započela je izgradnja dva centra za starije u Jakšiću i u Pleternici čime će kapaciteti porasti za oko 50 posto, a spremni su projekti izgradnje centara za starije u Kaptolu i Lipiku. Posebno sam ponosna što će, tijekom sljedećeg mandata, biti realiziran i Braniteljski centar u Pakracu – prvi u Republici Hrvatskoj. Tu je i niz manjih projekata, poput programa Zaželi, kojim se pruža pomoć i podrška starijim i nemoćnim osobama u njihovim domovima, a istovremeno se zapošljavaju žene u nepovoljnom položaju na tržištu rada.
Koja je Vaša poruka biračima, zbog čega na biralištima zaokružiti baš Vaše ime?
Vjerujem kako radimo dobar posao, imamo rezultate koji se vide u posljednje četiri godine. Uz vertikalu vlasti, kako s Vladom Republike Hrvatske, tako i s načelnicima i gradonačelnicima, činimo jednu čvrstu strukturu kojom možemo napraviti puno toga, realizirati projekte, dodatno izgraditi naša mjesta, gradove, županiju koristeći pri tome europske fondove.
Pozivam stoga sve žitelje Požeško-slavonske županije da izađu na izbore 18. svibnja i daju svoj glas kandidatima Hrvatske demokratske zajednice, jer time daju i svoj doprinos nastavku razvoja naše županije – ravnomjerno, pravedno i u korist svih.