Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić boravio je u Požeško-slavonskoj županiji gdje se na radnom sastanku susreo s požeško-slavonskom županicom Antonijom Jozić te gradonačelnicima i načelnicima s područja županije – prenosi Požeško-slavonska županija.
– Dotaknuli smo se svih mjera i potpora koje se dodjeljuju mladim obiteljima te svih drugih projekata koji se mogu smatrati projektima demografske revitalizacije. Nama je tema demografske revitalizacije izuzetno bitna tema jer je područje Slavonije pretrpjelo najveći pad stanovništva u odnosu na popis stanovništva 2011. godine, a s druge strane sve demografske mjere moraju biti usklađene. Samo sinergijom možemo mijenjati stvari i to naravno ne može biti preko noći, već u godinama koje slijede – rekla je županica Jozić.
Županica je najavila i dvije nove potpore Požeško-slavonske županije usmjerene mladim obiteljima.
– Izdvojila bih dvije nove potpore koje Požeško-slavonska županija uvodi od ove godine. Jedna od potpora je potpora za novorođeno dijete u visini 250,00 eura za djecu rođenu u 2025. godini, a isto tako krećemo s potporama za kupnju, izgradnju i adaptaciju prve nekretnine mladim obiteljima do 4000 eura. Nadamo se kako je i to jedna snažna podrška mladim obiteljima, kako bi na području Požeško-slavonske županije imali sve uvjete u kojima mogu u sigurnosti i miru odgajati svoju djecu – rekla je Jozić uputivši zahvalu ministru i Vladi Republike Hrvatske na potpori.
Gradonačelnici i načelnici su na sastanku uputili na izazove s kojima se mlade obitelji susreću te prezentirali mjere koje se provode dugi niz godina, od sufinanciranja dječjeg vrtića, radnih bilježnica i produženog boravka do niza drugih.
– Naši gradovi i općine od 2018. godine imaju niz mjera, ali kada se te mjere slože zajedno na regionalnoj i državnoj razini, možemo sigurno imati puno više učinka. Drago mi je da imamo ministarstvo koje se bavi tim pitanjima. Naglasak na majčinstvo i roditeljstvo je u fokusu ministarstva, isto kao i naše lokalne razine i to je misao vodilja kojom se svi vodimo – rekla je Anamarija Blažević, saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Pakraca.
Govoreći o aktualnim demografskim mjerama ministar Šipić je istaknuo Izmjene i dopune Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama koje bi trebale stupiti na snagu 1. ožujka 2025. godine. Njihovim donošenjem iznos jednokratne naknade za novorođeno dijete povećat će se s 309 na 618 eura, a limit naknade roditeljskog dopusta u trajanju šest mjeseci za jedno ili dvoje djece, ako ga koristi jedan roditelj ili osam mjeseci ako ga koriste oba, povećava se s 995 na 3000 eura neto do prve godine djetetova života. To znači da će roditelji tijekom cijelog dopusta primati punu plaću ako se radi o plaći do 3000 eura.
Također, očinski dopust za jedno rođeno ili posvojeno dijete povećava se s 10 na 20 dana, a za blizance i istovremeno rođenje ili posvojenje više djece s 15 na 30 dana.
– Nadam se da ćemo sljedeći tjedan u Hrvatskom saboru imati raspravu kako bi taj zakon 1. ožujka zaživio i kako bi roditelji značajnije osjetili promjene zakona. Po reakcijama svih gradova i općina vidimo kako je ta mjera, koja je jedna u nizu, itekako dobro prihvaćena te će ljudi u prvom redu osjetiti sigurnost majčinstva što je fokus ministarstva – rekao je Šipić.
Ministar je naglasio kako je sastanak potaknuo razmišljanje o mjerama koje će ministarstvo donositi u sljedećem razdoblju.
– Ovakvi susreti otvaraju oči za neke nove mjere koje ćemo donijeti za sljedeće razdoblje. Slijede nam i preko 20 milijuna eura vrijedni natječaji za lokalne zajednice o čemu je isto bilo govora. Zahvaljujem svima koji rade na terenu po pitanju ove teme koja itekako tišti našu mladost, naše obitelji i budućnost jer bez obitelji, bez rađanja, ne možemo govoriti o budućnosti hrvatskog naroda. Naša centralna misao je rađanje, majčinstvo, skrb i sigurnost u našoj zajednici – rekao je Šipić.
Zaključio je ističući činjenicu kako je situacija teška, no suradnjom svih razina vlasti može se potaknuti demografija u cijeloj Hrvatskoj pa tako i u Požeško-slavonskoj županiji.
– Pet gradova i pet općina Požeško-slavonske županije bude nadu, bez obzira koliko je teško, a situacija je teška jer govorimo o 20 posto manje stanovništva od zadnjeg popisa u Požeško-slavonskoj županiji. Nemamo alternativu, nego upregnuti sve resore i cijelu Vladu zajedno s općinama, gradovima i županijom da zaustavimo negativne trendove. Cilj je zaustaviti negativne trendove koji postoje od juga Hrvatske do Vukovara i u tom smislu naše mjere idu izravno i obiteljima u Požeško-slavonskoj županiji – zaključio je.