Muzej bećarca: “Godine smo proslavili dvije, dođite nam tko još bio nije”

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


Interpretacijski centar Muzej bećarca u Pleternici, često zvan i najraspjevanijim muzejom u Hrvatskoj, proslavio je svoj drugi rođendan.

– Sretni smo jer je Muzej bećarca prepoznat, ne samo na nacionalnoj, već i na europskoj razini. Ponosni smo i rado dočekujemo sve posjetitelje, a nema županije iz koje nisu došli. Želim zahvaliti svima što nas podržavate u radu, što s nama čuvate i prenosite našu kulturnu baštinu jer dok god je tako, ne samo da će ovaj muzej živjeti, već će živjeti i sve ono što su nam naši stari prenijeli, a to je ljubav i ponos na tradiciju i svoj dom – rekla je Jasna Hoffmann, ravnateljica Javne ustanove Pleternica koja upravlja Muzejom bećarca – prenosi Požeško-slavonska županija.

Uz brojne goste, posjetitelje i dionike koji su sudjelovali u uspostavi Muzeja bećarca, proslavi druge godine rada pridružile su se i požeško-slavonska županica Antonija Jozić, gradonačelnica Grada Pleternice Marija Šarić te Voditeljica i glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO Rut Carek.

O značaju koji Muzej bećarca ima u očuvanju bećarca, ponosa Slavonije, Baranje i Srijema, govorio je jedan od kazivača u muzeju i bećarska legenda Šima Jovanovac. Istaknuo je kako je nakon posjeta Rock and Roll Hall of Fame u Americi mislio da ga u životu ništa ne može više impresionirati, a onda je posjetio Muzej bećarca. Naravno, Šima je uz prigodan govor i zapjevao pokoji bećarac, a pridružila mu se i Marija Pavković Snaša, uz Tamburaški sastav Rubato.

– Onda odjednom dogodilo se čudo, i to ne u nekom velegradu, već u jednom pristojnom gradu koji ima dobre i drage ljude, dobili smo nešto za što su generacije i generacije živjele da bude zapisano. Ne samo zapisano, nego da uvijek bude mjesto gdje niče novo sjeme, gdje se mogu stvoriti novi vidici za budućnost i sačuvati spomen na one koji nisu više s nama. Tako je nastao ovaj Muzej bećarca, silno sam ponosan i sretan što sam sudjelovao, što sam bio tu. To je toliko remek djelo – istaknuo je Jovanovac.

O značaju i širini bećarca govorila je Voditeljica i glavna tajnica Hrvatskog povjerenstva za UNESCO Rut Carek koja je sudjelovala u procesu upisa bećarca na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

– UNESCO je među mnogim izričajima još 2011. godine prepoznao bećarac kao iznimnu formu na svjetskom nivou. To jest i ostaje lokalno i to je najbitnije, ali kroz UNESCO je dobilo dodanu vrijednost kao iznimna baština svijeta. U tom smislu zahvaljujem Muzeju bećarca u kojemu sam drugi put i baš kao što ste rekli, svaki put se otkrije nešto novo. Imala sam priliku biti na različitim mjestima u svijetu, ali ovo je jedan od najljepših i najuspješnijih projekata koji tako prikazuje jedno nematerijalno dobro, a to je bećarac – rekla je Carek.

Prigodom drugog rođendana Muzeja bećarca, uz stalni postav, postavljena je i izložba fotografija čiji je autor Domagoj Katić.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)