Nova snaga Hrvatske vojske: U Požegu stiglo gotovo 300 ročnika na vojnu obuku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


Ukupno 298 ročnika, među kojima 254 mladića i 44 djevojaka odlučilo je napraviti prvi korak prema mogućoj vojnoj karijeri i službi domovini. Među njima je i šestero vrhunskih sportaša čiji se dolazak očekuje danas, 13. veljače i tijekom sutrašnjeg dana, 14. veljače 2025. godine, a koji će proći skraćeni program obuke prilagođen njihovim profesionalnim obvezama – javlja MORH.

Prvi ovogodišnji uputni rok 45. naraštaja ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju započeo je s obukom u Središtu za obuku pješaštva i oklopništva Zapovjedništva za obuku i doktrinu Hrvatske kopnene vojke u Požegi.

Jedan od ročnika Matej Mandić iz Zagreba, vrhunski sportaš iz hrvanja, kazao je kako je na dragovoljno vojno osposobljavanje došao steći nova znanja i prijateljstva.

Ročnica Vanesa Vladović iz Kaštela kazala je kako je ovo prilika za osobni rast: “Moje ambicije su da ostanem u Oružanim snagama RH te da u budućnosti sudjelujem u nekoj od misija te doprinesem svojoj zemlji i napravim nešto više za svoj narod”.

Ročnica Palma Čargo iz Splita, vrhunska je sportašica jedrenja te je u ovoj prigodi istaknula kako je na dragovoljno vojno osposobljavanje došla steći nove prijatelje i naučiti nova znanja i vještine.

“Oduvijek sam želio biti dio Hrvatske vojske. Oba moja roditelja su branitelji pa sam se odlučio pridružiti dragovoljnom vojnom osposobljavanju i postati stalan član Hrvatske vojske“, kazao je ročnik Filip Šikić iz Suhopolja.

S njim se slaže i Karlo Hlenjak iz Belog Manastira koji je kazao kako se na dragovoljno vojno osposobljavanje prijavio kako bi nastavio obiteljsku tradiciju uz ambicije daljnjeg napredovanja u vojsci.

Zapovjednik 2. satnije satnik Tomislav Matić kazao je kako je prijem gotovo 300 mladića i djevojaka bio intenzivan jer se radi o velikom broju ročnika, no Bojna za temeljnu vojnu obuku osigurala je protočnost po radnim točkama: “Nakon prihvata, ročnici su upisani u evidenciju i dobili su raspored po satnijama i skupinama i spavaonama. U poslijepodnevnim satima upoznaju se s dnevnim rasporedom i rutinom, važnim lokacijama u vojarni kako bi se što lakše orijentirali, a čeka ih i prvo slaganje kreveta i ormara za odjeću i opremu. Poslije večere, neki od njih će već dobiti i prva zaduženja za sutrašnji dan.”

Uzbuđenje i ponos bili su vidljivi na licima mladih ročnika dok su preuzimali opremu i prvi put kročili u vojarnu gdje ih već od sutrašnjeg jutra očekuju izazovi koji će ih naučiti disciplini, odgovornosti i izdržljivosti. Njihova motivacija i spremnost na učenje jamče da će 45. naraštaj biti još jedan uspješan primjer mladih ljudi koji su spremni služiti svojoj domovini.

Porast broja dragovoljnih ročnika u 2024. godini u odnosu na 2023. veći je za 100 posto

Sve više mladih prepoznaje vojnu karijeru kao priliku za stjecanje novih vještina i dragocjenih iskustava kroz program dragovoljnog vojnog osposobljavanja.

Tako je u 2024. godini u odnosu na 2023. porast broja dragovoljnih ročnika veći za 100 posto.

Jedan od ključnih razloga za povećani interes svakako su poboljšani materijalni uvjeti i veća prava za hrvatske vojnike. U 2024. godini došlo je do značajnog povećanja primanja u Oružanim snagama RH, naime plaće djelatnih vojnih osoba porasle su u prosjeku za 30 posto, više su i dnevnice za sudjelovanje u operacijama i međunarodnim aktivnostima, dok je naknada za dragovoljno vojno osposobljavanje povećana s 700 na 900 eura mjesečno.

O obuci dragovoljnog vojnog osposobljavanja

Prvi ovogodišnji ciklus dragovoljnog vojnog osposobljavanja traje 40 radnih dana i završava 9. travnja 2025. godine, s time da će vrhunski sportaši po skraćenom programu prvi dio vojnog osposobljavanja u trajanju od 12 radnih dana provesti u Bojni za temeljnu vojnu obuku u Požegi, a preostali dio osposobljavanja u trajanju od 28 radnih dana u matičnim klubovima.

Ročnici će proći intenzivnu obuku, uključujući rukovanje naoružanjem, fizičku pripremu, taktičku obuku te osnovne vojničke vještine. Program je osmišljen kako bi im pružio temeljna znanja i discipline koje će im koristiti, bilo da odluče nastaviti vojnu karijeru u Oružanim snagama RH ili se vrate civilnim poslovima s novim vještinama i iskustvima.

Na kraju dragovoljnog vojnog osposobljavanja ročnici prolaze završno ocjenjivanje, nakon kojega slijedi natjecanje za najboljeg ročnika i ročnicu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)