Tijekom akcije oslobađanja sela Brusnik 29. prosinca 1991. godine nestalo je dvanaest branitelja, pripadnika virovitičke 127. brigade, a nekoliko dana nakon, saznalo se da su poginuli i mučki masakrirani – prenosi Požeško-slavonska županija.
Imena Denisa Resnera, Miroslava Zeca, Ivana Žeravice, Slavka Vrbančića, Milana Škrilca, Željka Goričanca, Nenada Oblučara, Željka Maligeca, Željka Somljačana, Miroslava Petrovića, Tihomira Mihelića i njihovog zapovjednika Vinka Belobrka zauvijek će ostati utkana u povijest hrvatske Domovine. Njima u čast u Brusniku je održana komemoracija.
Počast poginulim braniteljima odali su članovi njihovih obitelji i hrvatski branitelji, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Josip Đakić, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Dinko Tandara, izaslanik ministra obrane Luka Bandalo, saborska zastupnica i gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević, virovitičko-podravski župan Igor Andrović, zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, predsjednik Županijske skupštine Požeško-slavonske županije i gradonačelnik Lipika Vinko Kasana, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, predsjednik pakračkog Gradskog vijeća Miroslav Ivančić te predstavnici policije.
Hrvoje Belobrk, sin poginulog zapovjednika Vinka Belobrka, u ime obitelji poginulih hrvatskih branitelja zahvalio je svima koji čuvaju sjećanje na njihove očeve. Prisjetio se kraja osamdesetih godina, kada su se blagdanske večeri odvijale iza spuštenih roleta, a djeca koja su pohađala vjeronauk bila su drugačije tretirana.
Govoreći o ranim devedesetima i početku ratnih zbivanja, istaknuo je hrabrost hrvatskih branitelja koji su, poput njegova oca, odlazili braniti Domovinu. Izrazio je razočaranje što se i danas mogu čuti negiranja povijesnih činjenica i povici jugoslavenstva, pozvavši sve da se tome odlučno odupru i pokažu hrvatski ponos, koji je narod kroz povijest uvijek pokazivao.
Saborska zastupnica i pakračka gradonačelnica Anamarija Blažević istaknula je kako i sama nosi sjećanja na ratne trenutke, kao dijete i unuka čiji je djed nestao tijekom Domovinskog rata. Podsjetila je na težinu pakračko-lipičke bojišnice, gdje su mnogi branitelji iz različitih krajeva Hrvatske položili svoje živote.
Prigodnim riječima obratili su se i gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Troha, župan Virovitičko-podravske županije, Igor Andrović, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Dinko Tandara te izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Josip Đakić.
– Naša domovina nije slučajna, a naši branitelji nisu išli u borbu bez ideala i cilja. Taj cilj, slobodnu Hrvatsku, danas iznova moramo braniti, prisjećajući se onih koji su za nju položili svoje živote. Njihova žrtva neće biti uzaludna dok god se sjećamo ponajboljih među nama i dok te vrijednosti prenosimo na generacije koje dolaze – poručio je Troha.
Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Josip Đakić, ujedno i predsjednik HVIDRA-e Republike Hrvatske, ponovio je kako je naša zajednička odgovornost prisjećati se svih onih koji su stradali u Domovinskom ratu, onih koji su svojim životima ugradili temelje slobodne i suverene Hrvatske.
– Ove žrtve zaslužuju naše trajno sjećanje, ali i pravdu. Pravdu koja se može postići samo ako se kazne zločinci koji i danas slobodno šetaju Pakracom. I ove godine ponavljam isto – organizator pobune u Pakracu ima svoje ime i prezime. Taj čovjek je još uvijek slobodan – naglasio je Đakić.
Po završetku komemoracije u Brusniku počast je odana i kod spomen obilježja virovitičkim braniteljima na cesti Pakrac-Požega Borisu Raletiću i Željku Ljuni te u Ulici Kalvarija petorici pripadnika postrojbi MUP-a.
Foto: compas.com.hr