Potpisani su ugovori za radove i stručni nadzor energetske obnove zgrade Gimnazije Požega čime se nastavlja sa značajnim ulaganjima u obrazovnu infrastrukturu na području Požeško-slavonske županije.
Ukupna vrijednost oba ugovora je 2,3 milijuna eura s PDV-om, bespovratna sredstva osigurana su iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u iznosu od preko 1,85 milijuna eura, dok će ostatak sredstava osigurati Požeško-slavonska županija. Ugovore je potpisala ravnateljica Gimnazije Požega, Anita Katić, s izvođačem radova tvrtkom L Projekt d.o.o. i stručnim nadzorom tvrtkom M-ING d.o.o – prenosi Požeško-slavonska županija.
Projektom energetske obnove predviđene su građevinsko-obrtničke, strojarske i elektrotehničke mjere kojima će se obnoviti vanjska ovojnica zgrade, ugraditi dizalica topline zrak/voda za grijanje/hlađenje prostora, ugraditi fotonaponska elektrana te će se zamijeniti unutarnja rasvjeta.
Gimnazija Požega nastoji da bude središte izvrsnosti srednjoškolskog i cjeloživotnog općeg obrazovanja u širem kontekstu hrvatskoga obrazovnog sustava, a to podrazumijeva i trajnu brigu o poboljšanju kvalitete uvjeta rada škole u svim pogledima, naglasila je ravnateljica.
– Sukladno toj važnoj činjenici izuzetno smo sretni što ćemo uz pomoć Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i projekta Energetske obnove zgrade Gimnazije Požega sasvim sigurno dodatno podignuti ljestvicu kvalitete uvjeta rada i boravka u samoj školi. Svjesni smo, naravno, i primarnog cilja ovoga projekta, a to je ušteda energije koja je potrebna za rad sustava koji omogućuju funkcioniranje ovako velike zgrade kao što je naša. Ovim projektom na posredan, ali i neposredan način, poučavamo sadašnje i buduće učenike potičući ekološku svijest o važnosti očuvanja energije i odgovornog ponašanja prema prirodnim i drugim resursima koji su nam na raspolaganju. Zato najsrdačnije zahvaljujem svima onima koji su prepoznali važnost projekta energetske obnove Gimnazije Požega i pomogli nam u njegovoj pripremi i dosadašnjoj realizaciji, osobito našem osnivaču Požeško-slavonskoj županiji koja će vlastitim sredstvima u popriličnom iznosu sufinancirati ovaj naš projekt – rekla je Katić.
Požeško-slavonska županica uputila je zahvalu Vladi Republike Hrvatske na osiguranim sredstvima.
– Bit će sigurno izazovno provoditi u isto vrijeme i nastavu i radove, ali sam sigurna da će Gimnazija, kao najbolja obrazovna ustanova na području Požeško-slavonske županije, u tome biti uspješna. Isto tako vjerujem kako će izvođač radova zajedno sa stručnim nadzorom, u okviru ugovora i onim rokovima kako u ugovoru stoji, ove radove i završiti. Naravno na veliko zadovoljstvo svih onih koji u Gimnaziju dolaze – naših učenika koji se ovdje obrazuju, ali i svih onih koji svoje znanje dijele s našim učenicima i koji su vrlo bitan dio njihovog života, a to su naši nastavnici i svi djelatnici Gimnazije. Zahvaljujem Vladi Republike Hrvatske i programu koji je kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti omogućen za obrazovne ustanove i općenito zgrade javnog sektora za energetske obnove. Hvala svima koji su sudjelovali u pripremi ovoga projekta, Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu i sport i našoj Razvojnoj agenciji Panora – rekla je Jozić.
Županica se također osvrnula na izgradnju amfiteatra iza Gimnazije, kao i na budući projekt izgradnje sportske dvorane.
– Ovaj dio Požege će zapravo biti jedno veliko gradilište. Iza zgrade je u tijeku izgradnja amfiteatra, a duboko se nadam da ćemo u zajedništvu s Gradom Požegom, vrlo brzo dobiti i Odluku o financiranju izgradnje zgrade sportske dvorane. Vidjela sam djecu da izlaze na tjelesni sad, upravo kada sam ulazila u školu, a bit će ih ljepše gledati kad budu ulazili u dvoranu – rekla je Jozić.