Nakon slučaja zadarske sutkinje kojoj je u jednoj godini u zastaru palo čak 36 slučajeva, doznajemo i za propuste u sudovanju požeškog suca Jaroslava Mahačeka. Njemu je Državno sudbeno vijeće izreklo ukor, a sada mu je Ustavni sud RH odbio žalbu.
Ovog suca je predsjednik Općinskog suda u Požegi još u ožujku 2022. prijavio za neuredno obavljanje sudačke dužnosti i tražio da ga se razriješi – javlja N1info.
Evo zašto je ovaj sudac prijavljen
Naime, u njegovim je ladicama bilo predmeta u kojima nije zakazao niti jednu raspravu niti ih je uzeo u rad nakon što mu je predsjednik suda to naložio. Pronađeni su i predmeti u kojima sudac Mahaček nije izdao kazneni nalog, niti poslao optužnicu na odgovor, predmeti koje nije dostavljao izvanraspravnom vijeću kako bi se preispitale mjere opreza iako se radilo o hitnim slučajevima, te predmeti u kojima nije zakazao niti jednu raspravu sve do isteka maksimalnog roka istražnog zatvora.
Suci Općinskog suda u Požegi upozoreni su na potrebu pravodobnog i ažurnog postupanja u starim predmetima i predmetima u kojima je određen istražni zatvor, odnosno mjera opreza. I sudac Mahaček je u više navrata dobio dodatno upozorenje, no to nije polučilo rezultate”, napisao je predsjednik Općinskog suda u Požegi u zahtjevu DSV-u za pokretanjem stegovnog postupka protiv suca Mahačeka.
Iako je tražio da mu se kao kazna izrekne razrješenje DSV je samo ukorio suca. Uzeli su u obzir da je zbog pandemije rad sudova ipak bio otežan. I sam sudac ukazao je na to u svom očitovanju.
Stres, diskriminacija, nedostatak edukacije…
Zbog stresa na poslu je, kaže, završio na bolovanju, ali niti jedan slučaj mu, uvjerava, nije otišao u zastaru. “U 2021. sam uredno obnašano svoju sudačku dužnost i poštivano redoslijed rješavanja predmeta. Za 2020. je moj rad ocijenjen uspješnim. Kako je onda moguće da moguće da sudac koji u posljednje tri godine uredno obnaša sudačku dužnost sada može biti prijavljen za neuredan rad”, zapitao se sudac Mahaček.
Objašnjavao je i kako su zbog spajanja općinskog i prekršajnog suda njemu kao prekršajnom sucu dodijeljeni i kazneni predmeti. “Ja sam navršio 60 godina i nisam prošao nikakvu edukaciju za rješavanje složenih kaznenih predmeta. Zbog toga sam imao i sukob s predsjednikom suda, te sam tražio da me se oslobodi rada na kaznenim predmetima. No, taj moj zahtjev je odbačen”, prisjetio se u očitovanju sudac Mahaček dodajući kako se zbog velikog broja prekršajnih predmeta nije mogao posvetiti onim kaznenima koji su mu iziskivali dodatni napor.
U žalbi je čak naveo da ga se diskriminiralo i to zato što je po nacionalnosti Čeh, a po vjerskoj osnovi pripadnik Reformirane kalvinističke crkve u RH. Međutim, argumenti mu nisu prihvaćeni.
Što je na kraju utvrdio Ustavni sud?
Pregledana je statistika prema kojoj je ovaj sudac 2019. imao u radu 28 kaznenih predmeta odnosno ukupno s prekršajnim predmetima 419 predmeta. U 2020. je imao 37 kaznenih, odnosno ukupno s prekršajnim predmetima 824 predmeta, a tijekom 2021. 37 kaznenih odnosno ukupno s prekršajnim predmetima 1.312 predmeta.
Tijekom 2022. imao je 33 kaznena predmeta, a s prekršajnima ih je u njegovoj sudnici bilo ukupno 1.126.
Onda su ustavni suci pregledali što je radio samo s kaznenim predmetima: 2019. zaprimio ih je 28 a riješio tri, 2020. zaprimio ih je 14 i riješio sedam, godinu kasnije primio je još sedam kaznenih predmeta, a samo četiri ih je riješio. U 2022. nije mu dodijeljen niti jedan kazneni slučaj.
“Neovisno o činjenici što je uredno rješavao zaprimljene prekršajne predmete sudac Mahaček je u kaznenim predmetima koji su mu dodijeljeni u rad propustio voditi računa o njihovoj hitnosti te je time kontinuirano kršio procesna pravila. Bio je dužan jednaku pažnju u radu poklanjati svim predmetima vodeći računa o njihovoj hitnosti”, naveo je Ustavni sud odbijajući žalbu suca Mahačeka.