Zakon o upravljanju i održavanju zgrada na snagu je stupio početkom godine, a već su ispisane i prve kazne, i to zbog klima i antena postavljenih na uličnim pročeljima zgrada, ali i zbog zatvaranja i natkrivanja balkona – prenosi Telegram.
Klima uređaji postavljeni na pročelja zgrada koji se vide s ulice mogu ostati na tim mjestima dok su u funkciji. U slučaju kvara i zamjene nova klima ne može zamijeniti dotrajalu na istom mjestu. Neki građani su već našli način kako prekršiti novi zakon koji je tek stupio na snagu.
“Ako netko ima volju montirati klima uređaj na zid sam, a nas pozvati za puštanje u pogon, ja ne mogu znati kad je vlasnik montirao taj klima uređaj, mi ga samo puštamo u pogon. Mi to još nismo radili, ali sam čuo da je bilo takvih situacija”, kaže vlasnik tvrtke za servis i prodaju rashladnih uređaja Denis Tesar u razgovoru za RTL Danas. U slučaju nepoštivanja zakona, kazne dobivaju svi: vlasnik stana, radnik koji postavlja klimu i tvrtka za koju radi. Kazne iznose od 1000 pa do 10.000 eura.
Počele prve dojave o radovima
“S Novom godinom su već krenule prve dojave suvlasnika da netko postavlja klimu, da se postavlja neka ograda, da se jedan balkon zatvorio. Imali smo već i jedno rušenje pregradnog zida i uspjeli smo uz pomoć komunalnih redara i građevinske inspekcije zatvoriti to gradilište i zabranjeno je da se ti radovi nastave”, navodi koordinator Odbora za informiranje udruge Upravitelj Dražen Pomper.
Monteri klima uređaja odbijaju pozive građana za postavljanje jer ne mogu raditi protiv zakona. Čak i ako ste u dobrim odnosima sa susjedom, teško da će dopustiti da instalacija vašeg klima uređaja prolazi kroz njegov stan, kažu.
“Da vi sad živite na trećem katu, klimu bih vam morao staviti tu na pod, ali kako ne smiju biti vidljive instalacije po fasadama, vi morate pitati susjeda ispod vas i ovoga dolje bi li on dao da se instalacije od poda vuku kroz njihove stanove da bismo mi mogli napraviti vašu klimu. Ja ne znam nikoga tko bi to dao”, kaže Denis Tesar pokazujući na jedan stan na trećem katu zgrade za koji, ako ima pogled samo na ulicu, nije jasno kako bi mogao legalno postaviti klimu. Komunalni redari, susjedi pa čak i prolaznici – država računa da će svi brinuti o pridržavanju zakona.
Odlaze predstavnici suvlasnika
Zbog većih obaveza koje imaju s novim zakonom, predstavnici suvlasnika ne žele se više time baviti. “Sve više predstavnika suvlasnika daje ostavku, tako postoji podatak iz Osijeka gdje je oko stotinu predstavnika suvlasnika već dalo ostavku, što je ogroman broj za jedan grad, a u Zagrebu će taj broj biti mnogostruko veći”, rekla je direktorica pravne službe GSKG-a Zagreb Andrea Markešić.
Za one koji ostanu bez predstavnika, suvlasnici mogu između sebe izabrati nekoga tko to želi raditi, druga opcija je unajmiti profesionalca, a treća – prinudni predstavnik kojega imenuje upravitelj, navodi suosnivač platforme ZGradonačelnik Tin Bašić. Brojnim stanarima diljem Hrvatske zbog novog zakona su počeli stizati veći računi za pričuvu.
“Upravitelji imaju 90 dana roka za prilagodbu na novi zakon. Gradsko stambeno je s obzirom na velik broj korisnika odlučilo da će s 1.3. početi slati račune uvećane za stambene zgrade koje imaju iznos pričuve manji od zakonom propisanog minimuma, a to je 0,36 eura”, kaže Markešić. Suvlasnicima koji tijekom godine ne izglasaju godišnji program upravljanja zgradom – iznos pričuve će se svima povećati pet puta.