Sve o važnosti sprječavanja nastanka otpada, recikliranju i odvojenom sakupljanju komunalnog otpada, osim šire javnosti, sada su naučili i naši najmlađi.
Za što služi žuta kanta? U koju kantu ide staklo? Možemo li papir preraditi? – pitanja su na koja odgovor znaju i vrtićarci jer su pozorno odslušali sve edukacije i znanje pokazali u radionicama koje su uslijedile.
Grad Pleternica je u suradnji sa Poduzetničkim centrom Pleternica organizirao i proveo s djecom edukacije o gospodarenju otpadom u okviru kružnog gospodarstva, a osim s djecom, provedene su i edukacije lokalnog stanovništva na Gradskoj tržnici i u Domu kulture u Pleternici.
Kružno gospodarstvo je model proizvodnje i potrošnje koji uključuje ponovno korištenje, obnavljanje i reciklažu postojećih proizvoda i materijala kako bi se stvorila dodatna – duža – vrijednost proizvoda, a najvažnije je što može pomoći ublažiti dva ključna problema – ograničenost resursa i klimatske promjene.
Uloga reciklažnih dvorišta, pravilno zbrinjavanje otpada i kako kućanstva mogu sudjelovati u kružnom gospodarstvu, samo su neke od tema provedenih edukacija.
Grad uz financijsku podršku Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost povećava stopu odvojenog sakupljanja otpada i recikliranja i educiranost lokalnog stanovništva putem raznih edukacija kako bi se smanjila količina biorazgradivog otpada koji se odlaže na odlagalištima.
-Osim raznih edukacija koje provodimo, trudimo se i na djelu pokazati brigu za očuvanje našeg planeta. Nabavili smo i smeđe kante za biootpad te građanima osigurali mogućnost otkupa plastičnih boca u našem reciklažnom dvorištu. – izjavila je gradonačelnica Pleternice Marija Šarić.