Na današnji dan 15. siječnja 1992. godine Hrvatsku su priznale članice Europske zajednice te Austrija, Bugarska, Mađarska, Malta, Poljska, Kanada i Švicarska.
Datumi 15. siječnja 1992. i 15. siječnja 1998. ključni su i sudbonosni u suvremenoj hrvatskoj povijesti i za hrvatsku državnost, odnosno samostalnost i puni suverenitet. Dan međunarodnog priznanja Hrvatske spomen je na trenutak u kada je svijet priznao neovisnost hrvatske države. Mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja pod puni suverenitet i ustavno-pravni poredak vraćen je posljednji dio dotad okupiranog hrvatskog teritorija, bez ispaljenog metka ni izgubljenog ljudskog života.
Tako su danas, 32. godišnjicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i 26. obljetnicu završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja obilježili i predstavnici braniteljskih Udruga s područja grada Požege na prijmu kod gradonačelnika Grada Požege dr.sc. Željka Glavića, u prostoru Gradske vijećnice.
„Posebno mi je drago što se nalazimo na ovaj današnji dan koji u povijesti Hrvatske ima svoje posebno mjesto. Priznanje na današnji dan bio je početak jednog puta naše Republike Hrvatske, međunarodno priznate, slobodne i suverene države koja ima sve uvjete za učlanjenje u međunarodne asocijacije kao što je NATO, EU, ali i ove administrativne kao što su Schengen i euro, a danas sutra i OECD – to priznanje je bio početak međunarodnog i administrativnog puta Republike Hrvatske. Pri tome naravno ne treba zaboraviti da se, paralelno s međunarodnim putem, Hrvatska branila u Domovinskom ratu i da je Hrvatska oslobođena u svojim međunarodno priznatim granicama. U toj obrani i tome putu prema slobodi su hrvatske braniteljice i branitelji imali posebnu ulogu jer ne bi ni ovo s međunarodnim putem išlo tako lijepo i relativno brzo, da nije bilo ovog čina obrane i oslobođenja Hrvatske, za što su najzaslužniji hrvatski branitelji. Mi smo, u želji da Grad bolje povežemo s braniteljskim udrugama i da damo neki okvir za trajno sjećanje na Domovinski rat i na hrvatske branitelje s područja Požege, ustanovili smo Dan branitelja grada Požege. Taj dan obilježavamo 13. lipnja i već dvije godine smo ga obilježili na mjestu gdje je 63. A Samostalni bataljun i osnovan, odakle je priča o vojnoj postrojbi 123. brigade i krenula. Na taj način otimamo zaboravu to vrijeme i sjetimo se svake godine tih ljudi, ljudi koji su tada dali najviše što su mogli, da se sjetimo događaja koji su odredili hrvatsku povijest i povijest ovog grada. Požega je imala sreće da je u Domovinskom ratu mogla dati veliki doprinos jer je bila uglavnom slobodna, osim jednog dijela naše županije koji nije bio, u drugim dijelovima smo mogli stvarati uvjete za pomaganje drugima. Požega je u to vrijeme radila vjerujem na razini koja je dostojna toga vremena. Sjećat ćemo se i dalje, te dane ćemo obilježavati zajedno s vama, to su dani koje treba upisati u kolektivno sjećanje kako bi se prenosile i na generacije koje dolaze poslije nas.“ – rekao je gradonačelnik Željko Glavić.
Na sastanku su pojedini predstavnici braniteljskih Udruga ukazivali na pojedinosti koje bi u budućnosti trebalo korigirati i koje nisu dobre.
Tako se za riječ javio i umirovljeni brigadir hrvatske vojske Krešimir Pavelić, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Požeško-slavonske županije. Pavelić je zahvalio Gradu Požegi na dodijeljenom prostoru za rad braniteljskih udruga, ali i ukazao na zanemarivanje i “guranje prema nazad” branitelja na velikim događajima na području grada Požege. Ukazao je i na važnost i status braniteljskih udruga, kao i na loše financiranje istih, budući da se posljednjih 10-ak godina doznačuju ista sredstva, a sve je značajno “skočilo gore” odnosno poskupjelo.
Nakon radnog sastanka održano je zajedničko polaganje vijenca uz spomenik poginulim hrvatskim braniteljima na Trgu 123. brigade i paljenje svijeća uz bistu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana.