Stručna predavanja i svjedočanstva o prevenciji moždanog udara kod žena

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


U konferencijskoj dvorani “Quella” unutar Toplica Lipik, u četvrtak, 6. veljače, održan je edukativni i stručni program kojim su se Lipik i Pakrac, u organizaciji Palijativnog tima LiPa, tradicionalno pridružili nacionalnoj kampanji Dana crvenih haljina. Cilj ove inicijative je podizanje svijesti o specifičnostima moždanog udara kod žena te važnosti prevencije i rehabilitacije.

Prisutnima se uvodno obratila predsjednica Palijativnog tima LiPa, Ljerka Pavković, koja je podsjetila na sedam godina kontinuiranog obilježavanja ovog dana. Istaknula je brojne aktivnosti koje se provode u sklopu ove inicijative, uključujući preventivne preglede, radionice o zdravoj prehrani, savjetovanja te stručna predavanja – prenosi Compas.

U ime gradonačelnika Lipika, sudionike je pozdravila Dragana Đaić, viša stručna suradnica za društvene djelatnosti, dok je u ime pakračke gradonačelnice govorila Marija Martinelli, također stručna suradnica za društvene djelatnosti.

Bogati program predavanja i svjedočanstava

Kao središnji dio obilježavanja Dana crvenih haljina, održan je niz stručnih predavanja i svjedočanstava koji su sudionicima pružili uvid u različite aspekte prevencije, liječenja i rehabilitacije nakon moždanog udara.

Prof. prim. dr. sc. Silva Butković Soldo, dr. med., specijalistica neurologije, održala je predavanje pod nazivom “Od kolijevke do mudrosti“, osvrnuvši se na važnost kontinuirane zdravstvene skrbi i obrazovanja o prevenciji neuroloških bolesti.

Profesorica psihologije Nataša Major govorila je o povezanosti percepcije životnih iskustava i brige o zdravlju u predavanju “Sreća i zdravlje – povezanost percepcije životnih iskustava i pristupa brizi o zdravlju“.

O izazovima i potrebama kompleksnih pacijenata govorila je Silvija Marić, mag. med. techn., pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo iz Opće županijske bolnice Požega, kroz predavanje “Kompleksan pacijent – pomoć potrebitom ili pacijent budućnosti?”.

Farmaceutska tehničarka i naturopatkinja Vesna Ljubičić kroz izlaganje “Osluškujemo što nam nedostaje” potaknula je razmišljanje o osobnim potrebama u očuvanju zdravlja. Ariana Penava, magistra nutricionizma iz Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije, predstavila je povezanost pravilne prehrane i zdravog starenja kroz predavanje “Zdrava hrana u mladosti & zdravlje u starosti”.

Dunjica Frantal, mag. med. techn. i praktičar ekspresivne art terapije iz Toplica Lipik, govorila je o važnosti vode za ljudsko zdravlje u predavanju “Od kolijevke do groba potrebna je voda“.

Posebnan trenutak bilo je svjedočanstvo pacijentice Toplica Lipik, Larise Pandžić, pod nazivom “Preživjeti i rasti“, koja je podijelila svoje iskustvo s moždanim udarom i procesom oporavka. O vizualnom identitetu Dana crvenih haljina govorio je prim. Oto Kraml, dr. med., specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije.

Književni i glazbeni segment

Događaj je obogaćen i književnim segmentom u kojem su učenice Srednje škole Pakrac, Nikolina Ivaštinović i Karolina Zrno, interpretirale ulomak “Zamračilo mi se, nisam znala gdje sam” iz iskustva Ivane Plechinger. Program je dodatno oplemenila pjesnikinja Mihajla Marčetić, dok su učenici Osnovne glazbene škole Pakrac svojim nastupima pridonijeli svečanom ozračju događaja.

Obilježavanje Dana crvenih haljina još jednom je potvrdilo važnost podizanja svijesti o moždanom udaru kod žena, naglasivši značaj prevencije, pravovremene reakcije i rehabilitacije.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)