Brestovčanka Lara Mandić ponovno izabrana za predsjednicu Savjeta mladih Republike Hrvatske

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu 5. veljače 2026. godine održana je konstituirajuća sjednica Savjeta mladih Republike Hrvatske, koordinativnog tijela koje okuplja predstavnike svih županijskih savjeta mladih. Time je započelo novo mandatno razdoblje Savjeta, čija je ključna uloga zastupanje interesa mladih, poticanje njihova aktivnog sudjelovanja u javnom životu te jačanje dijaloga s donositeljima odluka u Hrvatskoj i na međunarodnoj razini.

Sjednicu je otvorio ministar znanosti, obrazovanja i mladih prof. dr. sc. Radovan Fuchs, naglasivši važnost Savjeta kao prostora u kojem mladi imaju priliku artikulirati potrebe svoje generacije i sudjelovati u oblikovanju javnih politika. Istaknuo je kako Savjet mladih mora biti odgovoran, konstruktivan i samostalan glas mladih u procesima donošenja odluka, uz kontinuiranu podršku Ministarstva.

Državna tajnica doc. dr. sc. Iva Ivanković podsjetila je kako Savjet mladih Republike Hrvatske predstavlja važan institucionalni mehanizam za sudjelovanje mladih u nacionalnim i međunarodnim javnim politikama te jačanje njihove vidljivosti u sustavu odlučivanja.

Na sjednici je utvrđen sastav novog saziva Savjeta te su izabrani njegovi dužnosnici. Većinom glasova za predsjednicu Savjeta mladih Republike Hrvatske ponovno je izabrana Lara Mandić iz Požeško-slavonske županije, čime je potvrđeno povjerenje u njezin dosadašnji rad. Za zamjenicu predsjednice izabrana je Ivana Markulin iz Splitsko-dalmatinske županije, dok je za tajnika izabran Tomislav Karaula iz Bjelovarsko-bilogorske županije. Usvajanjem Poslovnika o radu postavljeni su temelji za učinkovit rad Savjeta u predstojećem mandatu.

Zahvalivši na povjerenju, predsjednica Lara Mandić istaknula je kako će novi saziv nastaviti raditi na jačanju uloge Savjeta mladih kao relevantnog i snažnog sugovornika u kreiranju politika za mlade, uz ravnomjernu zastupljenost mladih iz svih dijelova Hrvatske.

Povodom ponovnog izbora, čestitku je uputila i županica Požeško-slavonske županije te predsjednica Županijskog odbora HDZ-a Antonija Jozić, istaknuvši zadovoljstvo što mlada predstavnica iz Požeško-slavonske županije ponovno preuzima važnu nacionalnu dužnost.

Konstituiranjem Savjeta mladih Republike Hrvatske stvoreni su preduvjeti za početak njegova redovitog rada usmjerenog na zastupanje interesa mladih i aktivno sudjelovanje u razvoju i provedbi politika za mlade u Republici Hrvatskoj.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)