U moru svakodnevnih vijesti, ponekad se pojave priče koje vrijedi pročitati do kraja. Donosimo vam jednu takvu – priču o Toniju Posediju iz Kutjeva, jedanaestogodišnjem dječaku koji živi s dijagnozom autizam, ali koji svoj svijet izražava na poseban i kreativan način – prenosi Kutjevački.hr
Njegova obitelj primijetila je još kad je imao oko pet godina da ima veliku ljubav prema crtanju. Od tada, kaže obitelj, gotovo da nije bilo dana da nešto ne nacrta. Crtanje je postalo dio njegove svakodnevice. Uz to voli plastelin i kocke za slaganje, pa često izrađuje i razne oblike, najčešće crkve.
Najviše voli crtati crkve i religijske motive, ali u posljednje vrijeme sve češće crta i životinje. Sve je počelo kada je sam od sebe počeo crtati Međugorje i spominjati Gospu, iako tada još nikada nije bio tamo. To je potaknulo obitelj da zajedno odu na hodočašće, što je na njega ostavilo poseban dojam.
Zanimljivo je da Toni većinu svojih radova crta iz mašte. Ne precrtava, nego sam osmišljava svaki detalj. U posljednje vrijeme ponekad potraži ideju na mobitelu i laptopu, ali svaki njegov crtež i dalje je drugačiji.
Kod kuće čuvaju gotovo sve njegove radove. Kažu da ih ima jako puno – toliko da ih je teško i prebrojati. Kao što možete vidjeti na jednoj od fotografija ispod, tih radova je zaista mnogo.
Zapravo, njegovi crteži nalaze se posvuda – gotovo svi zidovi u stanu su iscrtani, što najbolje govori koliko stalno stvara.
Obitelj mu je u svemu velika podrška. Prate njegove interese, čuvaju njegove radove i daju mu prostor da se izražava na svoj način.
Osim crtanja, voli i glazbu. Pjeva i svira sintisajzer, i to po sluhu, a u to smo se uvjerili jučer.
Ova priča nije tu da bi se nešto uljepšavalo ili preuveličavalo. Ona je podsjetnik da djeca s dijagnozom poput autizam često nailaze na predrasude, iako svatko od njih ima svoj način izražavanja i svoje talente. Toni svoj svijet prenosi na papir – tiho, ali uporno.
Drago nam je što smo imali priliku napisati ovu lijepu priču s divnim ljudima koji su nas srdačno ugostili te zahvaljujemo roditeljima Kreši i Klaudiji, njihovom starijem sinu Filipu te Toniju koji živi s dijagnozom autizam, na njihovoj toplini, otvorenosti i izdvojenom vremenu.































