Korizma počinje na Pepelnicu, a završava na Veliki četvrtak, dan prije Velikog petka. U 2024. godini, korizma počinje 14. veljače, a završava 28. ožujka. Korizma, razdoblje od 40 dana prije Uskrsa, predstavlja temelj kršćanske priprave za najveći blagdan u kršćanstvu.
Počevši od Pepelnice pa sve do Velikog četvrtka, kršćani prolaze kroz vrijeme posvećeno postu, molitvi, pokori i milosrđu.
Zašto se svake godine mijenja razdoblje korizme?
Razlog varijabilnosti datuma korizme leži u pokretnom datumu Uskrsa, određenom lunarnim kalendarom.
Uskrs pada na prvu nedjelju nakon punog mjeseca nakon proljetne ravnodnevnice, što znači da može biti između 22. ožujka i 25. travnja. Ovaj dinamičan raspored određuje i početak i završetak korizme.
Svrha i značenje korizme
U korizmi, kršćani se odriču nečega što im je dragocjeno, simbolizirajući žrtvu i solidarnost s Isusom. Ovaj period potiče vjernike da prakticiraju post, intenziviraju molitvu, čine djela pokore i milosrđa. Neki se na taj način žele povezati s Isusovom patnjom i smrću, čime pružaju priliku za rast u vjeri.
Simbolika korizme proteže se kroz biblijsku povijest, podsjećajući na Isusovih 40 dana u pustinji gdje je bio iskušan, ali ostao vjeran Bogu. Također se povezuje s izraelskim narodom koji je proveo isto toliko godina u pustinji prije ulaska u obećanu zemlju. Broj 40 u Bibliji predstavlja vrijeme kušnje, čišćenja i pripreme.
Zaključak
Korizma nije samo vrijeme priprave za Uskrs; ona je prilika za obraćenje, pomirenje i obnovu duhovnog života. Kroz korizmu, kršćani se povezuju s Isusom, potičući ih da slijede Njegov put ljubavi i poniznosti.
Ova duhovna priprava ključna je za dublje razumijevanje Isusove muke, smrti i uskrsnuća te vodi prema slavlju Uskrsa – vrhuncu kršćanske vjere.
Istog dana obilježava se i Valentinovo ili Dan sv. Valentina, spomendan na sv. Valentina. Taj se dan obilježava i kao Dan zaljubljenih.