SDP Požega: Stadion NK Slavonija – neodgovornost ili kriminal!?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Povijest HDZ-ovih „uspješnica“ u našem gradu

Dok se u uređenim sredinama ulaganja u komunalnu infrastrukturu i sportske objekte smatraju razvojnim iskorakom i ponosom lokalne zajednice, u Požegi su brojni projekti postali simbol neracionalnog trošenja javnog novca, te smatramo da  bi kao takvi trebali biti i predmet postupaka pravosudnih tijela.

Grad Požega već godinama svjedoči nizu problematičnih investicija, među kojima se ističu:

• gradski bazen čija automatika za kloriranje ne funkcionira, a kapacitet je projektiran za znatno manji broj korisnika od stvarnih potreba

• Trg Svete Terezije, unatoč visokoj cijeni, već pokazuje ozbiljna oštećenja

• rušenje gradske tržnice radi projekta podzemne garaže za koji nikada nisu osigurana sredstva

• izgradnja nove tržnice na otvorenom, bez adekvatnih uvjeta za rad i zaštitu zdravlja prodavača

NK Slavonija – objekt s uporabnom dozvolom,  a neupotrebljiv

Najnoviji primjer takvog upravljanja javnim sredstvima je stadion NK Slavonija. Projekt vrijedan 4,3 milijuna eura, iako posjeduje uporabnu dozvolu, trenutačno ne služi svojoj osnovnoj svrsi – sportašima i nogometu.

Zbog sumnji u kvalitetu projektiranja i izvedbe, upravitelj objekta, Požeški sportski savez, angažirao je ovlaštenog sudskog vještaka strojarske struke. Nalaz vještačenja ukazao je na niz ozbiljnih tehničkih i funkcionalnih nedostataka, među kojima su:

• višestruko predimenzionirana toplinska snaga sustava

• neadekvatne vodovodne instalacije koje onemogućuju normalno korištenje tuševa

• izostanak projektirane odvodnje u tehničkim prostorijama

• rizik od plavljenja i stvaranja leda zbog loše riješene oborinske odvodnje

• povećan sigurnosni rizik u kotlovnici

• nedostatak obvezne mehaničke ventilacije u sanitarnim i sportskim prostorima

• ugradnja tehnički i funkcionalno neopravdanih sustava i uređaja

• nefunkcionalna rješenja za osobe s invaliditetom

Dodatno zabrinjava činjenica da je travnjak stadiona, plaćen oko 600.000 eura, trenutačno u lošem stanju i neupotrebljiv, što otvara pitanje planiranja i osiguranja sredstava za njegovo održavanje.

Nalaz vještaka i zahtjev za postupanje

Prema zaključku ovlaštenog sudskog vještaka, usporedbom projektiranih i tehnički opravdanih rješenja utvrđeno je nepotrebno povećanje investicijskog troška od približno 87.000 eura.

S obzirom na navedene činjenice, pozivamo gradonačelnika Grada Požege, prof. dr. sc. Borislava Miličevića, da na temelju nalaza sudskog vještaka pokrene odgovarajuće pravne radnje radi zaštite imovine Grada i utvrđivanja odgovornosti svih uključenih u ovaj projekt.

Klub vijećnika SDP-a  Grada Požege

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)