Svjetski je dan sladoleda! Donosimo zanimljivosti o omiljenoj ljetnoj slastici

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


Kažu da je još prije 3000 godina kineski car ručao snijeg pomiješan s voćem, ne znajući da zapravo otvara najslađu sezonu na svijetu – onu sladolednu. Sladoled je prošao sve: Put svile, Rimsko Carstvo, dvorove Francuske i renesansnu Italiju, dok nije stigao u naše djetinjstvo…

Koliko je uživanje u sladoledu važno, dokazuje činjenica da ima svoj dan.

Naime, Svjetski dan sladoleda obilježava se svake treće nedjelje u srpnju, od 1984. godine, kada ga je američki predsjednik Ronald Reagan proglasio kako bi istaknuo važnost ovog užitka i podržao industriju koja milijunima ljudi donosi osmijeh tijekom vrućih ljetnih dana – piše Istrain.

Evo nekoliko zanimljivosti o sladoledu:

Već su stari Kinezi oko 200. godine pr. Kr. radili smrznute deserte miješajući mlijeko i rižu sa snijegom. Rimljani su, poput cara Nerona, slali robove u planine po snijeg kako bi ga pomiješali s medom i voćem.

Prvi pravi recepti za sladoled kakav poznajemo danas potječu iz Italije 16. stoljeća. Smatra se da je sladoled u Europu popularizirao Bernardo Buontalenti, firentinski kuhar.

Prvu poznatu napravu za pravljenje sladoleda patentirala je Amerikanka Nancy Johnson 1843. godine – ručnu napravu sa zakretnom ručkom i spremnikom za led i sol.

Kornet je izmišljen 1904. na Svjetskom sajmu u St. Louisu. Kad je jednom prodavaču ponestalo čašica, susjed iz štanda mu je predložio da posluži sladoled u savijenim vaflima.

Iako bismo možda očekivali SAD, Novi Zeland redovito drži prvo mjesto po potrošnji sladoleda po stanovniku – čak 28 litara godišnje po osobi!

Zbog teške dostupnosti leda i hladnjača, sladoled je sve do 19. stoljeća bio luksuz dostupan samo aristokraciji i bogatima.

Osim Svjetskog dana sladoleda, SAD ima i Nacionalni mjesec sladoleda – srpanj, te Nacionalni dan sladoleda – treća nedjelja u srpnju, službeno proglašeno od predsjednika Ronalda Reagana 1984.

A koji je najpopularniji okus? Bez konkurencije – vanilija! Slijede čokolada, jagoda, mint s čokoladnim komadićima i cookies & cream.

Godine 2015. u Minnesoti (SAD) napravljen je sladoled težak 1.365 kilograma! Bio je dugačak 3,6 metara i visok gotovo metar.

Znanstvenici su otkrili da konzumacija sladoleda aktivira dio mozga povezan s osjećajem zadovoljstva – orbitofrontalni korteks, pa doista može pomoći u popravljanju raspoloženja.

Sretan vam Svjetski dan sladoleda i proslavite ga uz svoje najdraže okuse!


Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)