Mitar Obradović napustio SDP: “Pritisak iz Zagreba” presudio?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


Mitar Obradović, predsjednik Županijske organizacije Socijaldemokratske partije u Požeško-slavonskoj županiji, više nije član SDP-a. Dugogodišnji stranački aktivist i jedan od najaktivnijih članova stranke na ovom području, prema informacijama do kojih smo došli, odlučio je napustiti SDP nakon pritisaka koji su, kako se neslužbeno navodi, dolazili iz vrha stranke.

Prema dopisu u koji smo imali uvid, Obradoviću je poručeno da se ne kandidira za predsjednika županijske organizacije, a zauzvrat mu je, kako se navodi, ponuđeno mjesto u izvršnoj vlasti u slučaju dolaska SDP-a na vlast. Navodno je poruka upućena od predsjednika stranke Siniše Hajdaša Dončića putem tajnika stranke.

Obradović je godinama bio jedan od najprepoznatljivijih i najaktivnijih SDP-ovaca u Požeško-slavonskoj županiji, a njegov izlazak iz stranke mogao bi dodatno utjecati na političke odnose unutar lokalne organizacije.

Za komentar smo kontaktirali i samog Obradovića, koji je potvrdio da je napustio stranku, no zamolio je da ovoga puta ne daje dodatne izjave o razlozima odlaska.

U nastavku članka objavljujemo dopis koji, prema našim informacijama, otkriva više detalja o cijeloj situaciji.

“Štovane kolegice i kolege,
Kao i uvijek, bit ću neposredan i bez okolišanja – in medias res.
Pred nama su unutarstranački izbori. Dugo sam dvojio hoću li se kandidirati. Iskreno, moja prvotna namjera nije bila kandidirati se, ali su me mnogi od vas, kojima je ova poruka i upućena, poticali da to učinim. Htio sam prije konačne odluke sjesti s vama i zajednički procijeniti što je najbolje za našu organizaciju.
U srijedu, 4. ožujka 2026., javio mi se glavni tajnik stranke Marko Krička i najavio da će u četvrtak doći razgovarati sa mnom. Poučen dugogodišnjim političkim iskustvom, slutio sam o čemu se radi.
U četvrtak smo se našli na piću u Sax Vinu, kafiću preko puta moje kuće, nakon čega smo nastavili razgovor kod mene. Tamo mi je prenio poruku predsjednika stranke: nudi mi se mjesto u izvršnoj vlasti – kada, naravno, dođemo na vlast – pod uvjetom da se ne kandidiram na predstojećim unutarstranačkim izborima, jer je mjesto predsjednice županijske organizacije već predviđeno za Martinu Vlašić Iljkić.
Priznajem, očekivao sam da će mi reći kako nemam potporu predsjednika stranke. To bi bilo politički pošteno i razumljivo. No zahtjev da se uopće ne kandidiram – to me iskreno šokiralo.
Rekao sam mu otvoreno: ako se kandidiram, Martinu ću na izborima pobijediti uvjerljivo, jer jako dobro poznajem raspoloženje ljudi u stranci. Odgovorio mi je da su toga svjesni i upravo zato smatraju da bi bilo „dobro“ da se ne kandidiram. Zauzvrat, poručeno mi je, čeka me nagrada u izvršnoj vlasti.
U tom trenutku pokušao sam objasniti nešto što svi vi znate. U velikoj mjeri upravo ja dajem ton i sadržaj javnoj komunikaciji naše organizacije – kako na Gradskom vijeću tako i prema javnosti. Bez te komunikacije stranka postaje nijema i politički sterilna. Naveo sam mu i primjer teme na kojoj sam upravo radio – problem izdavanja građevinskih i uporabnih dozvola, uključujući i slučaj atletskog stadiona koji mjesecima ne može dobiti uporabnu dozvolu. Odgovor koji sam dobio šokirao me još više od samog zahtjeva da se ne kandidiram: rečeno mi je da prestanem pisati.
Tog sam dana u sebi donio odluku da izađem iz stranke. Ne zato što sam umoran od politike, nego zato što ovo više nije politički prostor u kojem mogu djelovati. Ipak, planirao sam pričekati da ovi takozvani izbori prođu, pa u miru, bez buke i bez medijske pažnje, otići kao običan član.
Ali posljednjih dana svaku se noć budim i pitam sam sebe: u kakav sam se to krug ljudi zapravo doveo? Što ja radim u političkom okruženju koje se sve više svodi na interesnu skupinu od tridesetak ili četrdesetak ljudi u Hrvatskoj, kojima je jedini politički cilj okružiti se poslušnima i odanima kako bi zadržali svoje pozicije u Saboru te jednostavno više ne mogu podnijeti pritisak članstava u SDP-u.
Pitao sam Kričku zašto se to radi na takav način, posebno s obzirom na to da se s predsjednikom stranke osobno poznajem. Sjećate se da sam ga i podržao u njegovoj kandidaturi – isključivo iz uvjerenja da će raditi u interesu stranke. Nikada nisam tražio ništa zauzvrat. Odgovor koji sam dobio od Kričke bio je da ja „radim u Požegi“, a da se ovakve stvari dogovaraju u Zagrebu. Drugim riječima: oni koji su bliže centru moći već su sve dogovorili.
U takvoj predstavi ne želim sudjelovati. Ne želim biti dio farse koja se naziva izborima, ako se njihovi ishodi unaprijed dogovaraju. Ne želim sudjelovati u omalovažavanju volje članova stranke. I ne želim prihvatiti političku trgovinu u kojoj se od mene traži da odustanem od kandidature u zamjenu za neku buduću funkciju.
U politiku nisam ušao zbog funkcija. Htio sam biti dio sustava koji se bori za drugačiji grad, drugačiju županiju i drugačiju državu. Stranka u kojoj se članovima sugerira da se povuku uz obećanje nagrade, a kritičnima savjetuje da prestanu govoriti – nije stranka kakvoj sam se pridružio.
Na kraju, želim vrlo kratko podsjetiti na ono što smo zajedno napravili:
gotovo osam godina zajedno radimo na programu i kojem je bit poštenje i rad
organizaciju smo podigli iz pepela nakon Ronkovog odlaska
ostvarili smo najbolje rezultate u Slavoniji
na posljednjim lokalnim izborima u gradu osvojili smo 7 mandata, jednako kao i HDZ, a cijeli izborni program sam napisao osobno te odradio gotovo sve medijske istupe
kao kandidat za gradonačelnika ušao sam u drugi krug i osvojio 46,5 % glasova
lista je bila sastavljena i od nestranačkih ljudi koje sam ja osobno okupio i uvjerio da se kandidiraju
uz vašu pomoć, na proteklim izborima za MO, postao sam predsjednik MO Centar grada Požege
bio sam i službeno najaktivniji vijećnik u prošlom sazivu
napisao sam 66 političkih tekstova i analiza, većinom objavljenih u ime stranke; ovaj koji čitate je 67. i posljednji
organizirali smo, na moju inicijativu, prosvjed pred Gradskom kućom koji su prenijeli svi nacionalni mediji
osobno sam u politički rad organizacije uložio oko 7.000 eura vlastitog novca kako bismo svi zajedno bili vidljivi našim biračima.
Od stranke nikada nisam tražio ništa. Ali preko ovoga – preko namještanja izbora i političke trgovine funkcijama – jednostavno ne mogu prijeći.
Zato ne želim sudjelovati u ovoj predstavi i ovim se činom ispisujem iz Socijaldemokratske partije Hrvatske. Time prestaje moje članstvo i sve funkcije koje sam obnašao u SDP-u.

                    Mitar Obradović”
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)