Primaju “masne” plaće, a fakultet upisao samo 72 nova studenta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp


Krenula je nova akademska godina, a brucoši nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja, započeli su novo životno poglavlje u svom obrazovanju, kako i u svim “fakultetskim” gradovima, tako i u Požegi. Broj studenata u Požegi na Fakultetu turizma i ruralnog razvoja svake godine je u padu, a sudeći po ovogodišnjem broju upisanih studenata, političari s područja naše županije trebali bi se zapitati hoćemo li na godinu uopće imati fakultet jer prema svemu sudeći neće biti dovoljno studenata za njegov opstanak.

Na naš upit o ovogodišnjem broju upisanih studenata, dobili smo poražavajući podatak u službenom odgovoru FTRR-a:
“Ukupan broj novoupisanih studenata (studenti koji su u akademskoj godini 2024./2025. prvi puta upisali prvu godinu studija) na sve studije Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi je 72”.

U članku pod nazivom “Požeški fakultet dekana i “zamjenika dekana” plaća više od 8000 eura mjesečno!” pisali smo o plaćama dekana Fakulteta turizma i ruralnog razvoja i zamjenika gradonačelnika Grada Požege prof.dr.sc. Borislava Miličevića i prodekana za razvoj Fakulteta turizma i ruralnog razvoja te direktora vinarije fakulteta Vinum Academicum d.o.o. doc.dr.sc. Berislava Andrlića.
U istom članku smo naveli da Fakultet samo za njihove dvije plaće mjesečno izdvaja 8166,15 eura bruto, a ove akademske godine upisano je svega 72 studenata u prvu godinu.

Prilikom provjere plaće dekana Miličevića, zavirili smo u njegovu javno dostupnu imovinsku karticu u kojoj se navodi da na mjesečnoj bazi ostvaruje neto plaću kao dekan 2991,53 eura te 994,36 eura mjesečno kao volonter zamjenik gradonačelnika. Jedan podatak iz imovinske kartice zbunjuje, budući da dekan Miličević navodi da je plaća bračnog druga u bruto iznosu 1507,25 eura, dok je u neto iznosu 1802,54 što je nemoguće, budući da je bruto plaća uvijek veća jer se u njoj nalaze i doprinosi.
No manje je važno loše ispunjavanje imovinske kartice. Studenata je iz godine u godinu sve manje. Studij po kome je Požega nekada bila poznata bio je VVV – vinogradarstvo-vinarstvo-voćarstvo. Navedeni studij je olako prepušten u Osijek na Fakultet agrobiotehničkih znanosti, a očigledno iz viših ciljeva, a to je osnivanje Fakulteta turizma i ruralnog razvoja umjesto dotadašnjeg Veleučilišta u Požegi.

Broj 72 je u jednu ruku i sramotan, budući da su silni novci potrošeni na putovanja, promidžbe, prezentacije učenicima diljem RH pa i šire. Ostaje za vidjeti hoće li se napokon krenuti gledati interesi fakulteta ili i nadalje privatni i hoće li se politika uključiti ili će nastaviti gledati raseljavanje i uništavanje ove i suviše jadne, male i siromašne županije u kojoj je iz dana u dan sve manje ljudi, a plaće pojedinaca sve veće.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)